1,963 بازدید

زندگینامه شهید محسن وزوایی


زندگی نامه
محسن وزوائی در ۸ مرداد ماه ۱۳۳۹ در تهران متولد شد . شش ساله بود که قدم در راه تحصیل علم گذاشت. او پس از اتمام دوره ابتدائی دوره متوسطه را در دبیرستان دکتر هشترودی به پایان رساند و در سال ۱۳۵۵ به دانشگاه راه یافت و در رشته شیمی دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل شد. محسن٬ از کودکی بدلیل اینکه پدرش همرزم آیت الله کاشانی بود با الفبای سیاسی آشنا شد. او با شناختی که از سیاست پیدا کرده بود و نیز شناخت صحیحی از مکتب اسلام داشت در دانشگاه از طیف گونان و منحرف سیاسی پرهیز می کرد تا اینکه با تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه به این انجمن می پیوندد.

دوران انقلاب
وی هم زمان با شرکت در فعالیت های سیاسی و عقیدتی از سال ۱۳۵۶ مسئولیت هدایت مبارزات دانشجویی را در دانشگاه شریف ، علیه رژیم پهلوی را به عهده داشت . او در روزهای پر تلاطم انقلاب نقش حساس هدایت را بردوش می کشید و از تظاهرات ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ تا ورود امام به ایران همه جا به عنوان جلو دار و هدایت کننده تظاهرات و تشکل های دانشجوئی بود .
همجنین وی در درگیری های مسلحانه و سرنوشت ساز ۱۹ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ حضور داشت و در تصرف دو پادگان مهم جمشیدیه و عشرت آباد شهامت بالائی نشان داد. با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جهاد سازندگی وی به عضویت این جهاد در آمد و برای خدمت به مردم راهی لرستان شد . وی پس از انقلاب علاوه بر جهاد در بیشتر ارگانها از جمله کمیته ، بسیج و آموزش و پرورش خدمت کرد.
به دنبال تلاش های دولت موقت واعتراض اقشار مختلف مردم محسن وزوائی از کردستان به تهران آمد و پس از هماهنگی و برنامه ریزی های لازم با جمعی از دانشجویان پیرو خط امام در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سفارت آمریکا را به عنوان لانه جاسوسی تسخیر کرد . او با توجه به اینکه تسلط کافی به زبان انگلیسی داشت سخنگوی دانشجویان پیرو خط امام برگزیده می شود و اغلب مصاحبه های رسانه های خارجی توسط وی صورت می گرفت. وی جزو دانشجویان پیرو خط امام بود.

مسئولیتها
وزوائی با تشکیل سپاه به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در می آید و مدتی به عنوان فرمانده مخابرات سپاه انجام وظیفه کرده سپس سرپرستی واحد اطلاعات عملیات به او محول می گردد .
وی به دنبال تجاوز عراق به ایران داوطلبانه به جبهه غرب عزیمت می کند که با ورودش به این منطقه تحولی در این محور پدید می آید . بطوریکه در عملیات سرنوشت ساز پارتیزانی به عنوان فرمانده گردان نهم مسئولیت محور تنگ کورک تا حد فاصل تنگ حاجیان را به عهده می گیرد . در اردیبهشت ۱۳۶۰ طرح آزاد سازی ارتفاعات بازی دراز در دستور کار قرار می گیرد . وزوائی نیز در تمام مراحل شناسائی این حمله حضور می یابد ودر آنجا رابطه صمیمانه با خلبان علی اکبر شیرودی پیدا می کند .
وزوائی در طول جنگ در عملیات های متعدد با مسئولیت های گونان حضور داشت . در ۲۰ آذز ۶۰ در عملیات مطلع الفجر ، فرمانده عملیات بود .در سال اسفند سال ۱۳۶۰ فرمانده گردان حبیب بن مظاهر تیپ تازه تأسیس محمد رسول الله می شود که در عملیات فتح المبین این گردان نوک عملیات بود . با تأسیس تیپ ۱۰ سید الشهدا فرمانده این تیپ می شود .
تیپ ۱۰ سید الشهدا در ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۱ وارد عملیات بیت المقدس شده و برای اجرای بهتر عملیات با تیپ حضرت رسول ادغام می شوند . وزوائی نیز فرماندهی محور اصلی را عهده دار می شود .

شهادت
محسن وزوایی پس از شرکت در عملیاتهای متعدد به خصوص بیت المقدس سرانجام در ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۶۱ در عملیات بیت المقدس هنگام هدایت نیروهای تحت امر بر اثر اصابت گلوله و ترکش کشته می شود.

گفت وگوی منتشر نشده از شهید محسن وزوایی
شهید محسن وزوایی که در دوران طاغوت، هدایت مبارزات دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف علیه رژیم پهلوی را به عهده داشت در روزهای پر تلاطم انقلاب نقش حساسی را بردوش کشید و از تظاهرات ۱۷شهریور ۱۳۵۷ تا ورود امام خمینی (ره) به ایران همه جا به عنوان جلو دار و هدایت کننده تظاهرات و تشکل های دانشجوئی حضور داشت.
وی بعد از پیروزی انقلاب با تشکیل جهاد سازندگی برای خدمت به مردم راهی غرب کشور شد امٌا به دنبال تلاش های دولت موقت و اعتراض اقشار مختلف مردم به تهران آمد و با جمعی از دانشجویان پیرو خط امام در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سفارت آمریکا را به عنوان لانه جاسوسی تسخیر کرد.
شهید وزوایی با توجه به اینکه تسلط کافی به زبان انگلیسی داشت؛ سخنگوی دانشجویان پیرو خط امام شد و اغلب گفت وگوها با رسانه های خارجی توسط وی صورت گرفت.
وزوایی با تشکیل سپاه به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و مدتی نیز به عنوان فرمانده مخابرات سپاه انجام وظیفه کرد و سپس سرپرستی واحد اطلاعات عملیات به او محول شد.
فرمانده تیپ ۱۰ سید الشهدا (ع) در طول جنگ با مسئولیت های گونان در عملیات های متعدد حضور داشت تا اینکه در عملیات بیت المقدس هنگام هدایت نیروهای تحت امر بر اثر اصابت گلوله به مقام رفیع شهادت نائل شد.

متن زیر گفت وگوی منتشر نشده ای از شهید محسن وزوایی بعد از مرحله دوم عملیات بازی دراز در بیمارستان جبهه های غرب است؛

*عاقبت مخابرات چه شد؟
*محسن وزوایی: در بدو ورود به سپاه به مخابرات رفتم و پنج ماه در آنجا بودم، تعدادی افراد بی ضابطه و نالایق در آنجا نفوذ کرده بودند. می خواستم ضوابط را حاکم کنم. ۹۰ درصد صلاحیت سپاه را نداشتند. به کمک برادران پذیرش نظیر فتاحی و نیک نشان از ۱۹۲ نفر با ۱۶۸ نفر تسویه کردیم و تعدادی را به دادستانی فرستادیم که الان پروندهایش در جریان است و این کار گرهی از مشکلات سپاه باز کرد.
سپس مسئول گردان ۹ سپاه شدم، در عملیات بازی دراز موقف بودیم. بعد در غرب ماندم و معاون من که برادر محمدی بود مسئول شد. در غرب مسئول سپاه و عملیات گیلانغرب بودم. در عملیات دوم بازی دراز مجروح شدم و الان اینجا هستم.

*قدرت کار نظامی را ندارید؟
*محسن وزوایی: از جهت جسمی معتقد نیستم، باید روحیه اش را داشته باشیم و اگر خدا کمک کمک کند داریم.

*الان در اطلاعات مشغول هستید؟
*محسن وزوایی: بله، در حال آموزش هستیم.

*مراحل پذیرش اطلاعات را گذرانده اید؟

*محسن وزوایی: مصاحبه شده ام، دوشنبه آینده قرار است نتیجه را بدهند.

*علت مراجعت شما از جبهه فقط زخمی شدن بود؟

*محسن وزوایی: نه، بعد از جراجت هم در جبهه بودم، ولی دلائل دیگری هم بود که الان زمینه اش نیست.

*اختلاف با حاجی بابا؟

*محسن وزوایی: با خود او نه، اختلاف بر سر این بود که او را از لحاظ روحی و توان رزمی می شناختم و به مسئولان (برادر داوود، محسن و بروجردی) گفتم که او به عنوان یک مسلمان می تواند خدمت زیادی بکند، ولی به عنوان مسئول منطقه توان ندارد. در اعتراض به این جریان بود که فکر می کردم نمی توانم کارایی لازم را داشته باشم.

*ایشان شرایط لازم را برای هماهنگی نداشت؟
*محسن وزوایی: به هر حال دیگر مسئولیت را نپذیرفتم، ولی برای من خود “حاجی بابا” مطرح نیست، یک جریان مطرح است که خود بروجردی پیش آورد.

*نارسایی های عملیات مطلع الفجر را می گویید؟
**محسن وزوایی: این مسائل را به عینه میدیدم. در عملیات مطلع الفجر حضور داشتم ولی نه به عنوان مسئول و با توجه به تجربیاتی که داشتم تذکراتی را دادم ولی متأسفانه آن طور که به راحتی قابل مشاهده بود پیش آمد. در چند عملیات با خود حاجی بابا شرکت داشتم و باعث شکست او بود، او را محکوم نمی کنم که عمد داشته ولی به هر حال پیش آمد.

منبع: سایت بسیج

None found.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید


طراحی سایت
You might also likeclose

وبلاگ سازمان پزشکی قانونی کشور

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟

نام‌نویسی برای این سایت

به وبلاگ داخلی سازمان پزشکی قانونی کشور خوش آمديد.

از طریق فرم‌های روبه‌رو می‌توانید در وبلاگ عضو شوید، و یا اگر پیش‌تر عضو شده بودید، وارد وبلاگ شوید.