1,661 بازدید

زندگينامه شهيد محسن وزوايي


زندگي نامه
محسن وزوائي در ۸ مرداد ماه ۱۳۳۹ در تهران متولد شد . شش ساله بود كه قدم در راه تحصيل علم گذاشت. او پس از اتمام دوره ابتدائي دوره متوسطه را در دبيرستان دكتر هشترودي به پايان رساند و در سال ۱۳۵۵ به دانشگاه راه يافت و در رشته شيمي دانشگاه صنعتي شريف مشغول به تحصيل شد. محسن٬ از كودكي بدليل اينكه پدرش همرزم آيت الله كاشاني بود با الفباي سياسي آشنا شد. او با شناختي كه از سياست پيدا كرده بود و نيز شناخت صحيحي از مكتب اسلام داشت در دانشگاه از طيف گونان و منحرف سياسي پرهيز مي كرد تا اينكه با تشكيل انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه به اين انجمن مي پيوندد.

دوران انقلاب
وي هم زمان با شركت در فعاليت هاي سياسي و عقيدتي از سال ۱۳۵۶ مسئوليت هدايت مبارزات دانشجويي را در دانشگاه شريف ، عليه رژيم پهلوي را به عهده داشت . او در روزهاي پر تلاطم انقلاب نقش حساس هدايت را بردوش مي كشيد و از تظاهرات ۱۷ شهريور ۱۳۵۷ تا ورود امام به ايران همه جا به عنوان جلو دار و هدايت كننده تظاهرات و تشكل هاي دانشجوئي بود .
همجنين وي در درگيري هاي مسلحانه و سرنوشت ساز ۱۹ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ حضور داشت و در تصرف دو پادگان مهم جمشيديه و عشرت آباد شهامت بالائي نشان داد. با پيروزي انقلاب اسلامي و تشكيل جهاد سازندگي وي به عضويت اين جهاد در آمد و براي خدمت به مردم راهي لرستان شد . وي پس از انقلاب علاوه بر جهاد در بيشتر ارگانها از جمله كميته ، بسيج و آموزش و پرورش خدمت كرد.
به دنبال تلاش هاي دولت موقت واعتراض اقشار مختلف مردم محسن وزوائي از كردستان به تهران آمد و پس از هماهنگي و برنامه ريزي هاي لازم با جمعي از دانشجويان پيرو خط امام در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سفارت آمريكا را به عنوان لانه جاسوسي تسخير كرد . او با توجه به اينكه تسلط كافي به زبان انگليسي داشت سخنگوي دانشجويان پيرو خط امام برگزيده مي شود و اغلب مصاحبه هاي رسانه هاي خارجي توسط وي صورت مي گرفت. وي جزو دانشجويان پيرو خط امام بود.

مسئوليتها
وزوائي با تشكيل سپاه به عضويت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در مي آيد و مدتي به عنوان فرمانده مخابرات سپاه انجام وظيفه كرده سپس سرپرستي واحد اطلاعات عمليات به او محول مي گردد .
وي به دنبال تجاوز عراق به ايران داوطلبانه به جبهه غرب عزيمت مي كند كه با ورودش به اين منطقه تحولي در اين محور پديد مي آيد . بطوريكه در عمليات سرنوشت ساز پارتيزاني به عنوان فرمانده گردان نهم مسئوليت محور تنگ كورك تا حد فاصل تنگ حاجيان را به عهده مي گيرد . در ارديبهشت ۱۳۶۰ طرح آزاد سازي ارتفاعات بازي دراز در دستور كار قرار مي گيرد . وزوائي نيز در تمام مراحل شناسائي اين حمله حضور مي يابد ودر آنجا رابطه صميمانه با خلبان علي اكبر شيرودي پيدا مي كند .
وزوائي در طول جنگ در عمليات هاي متعدد با مسئوليت هاي گونان حضور داشت . در ۲۰ آذز ۶۰ در عمليات مطلع الفجر ، فرمانده عمليات بود .در سال اسفند سال ۱۳۶۰ فرمانده گردان حبيب بن مظاهر تيپ تازه تأسيس محمد رسول الله مي شود كه در عمليات فتح المبين اين گردان نوك عمليات بود . با تأسيس تيپ ۱۰ سيد الشهدا فرمانده اين تيپ مي شود .
تيپ ۱۰ سيد الشهدا در ۲۳ فروردين ماه ۱۳۶۱ وارد عمليات بيت المقدس شده و براي اجراي بهتر عمليات با تيپ حضرت رسول ادغام مي شوند . وزوائي نيز فرماندهي محور اصلي را عهده دار مي شود .

شهادت
محسن وزوايي پس از شركت در عملياتهاي متعدد به خصوص بيت المقدس سرانجام در ۱۰ ارديبهشت سال ۱۳۶۱ در عمليات بيت المقدس هنگام هدايت نيروهاي تحت امر بر اثر اصابت گلوله و تركش كشته مي شود.

گفت وگوي منتشر نشده از شهيد محسن وزوايي
شهيد محسن وزوايي كه در دوران طاغوت، هدايت مبارزات دانشجويي دانشگاه صنعتي شريف عليه رژيم پهلوي را به عهده داشت در روزهاي پر تلاطم انقلاب نقش حساسي را بردوش كشيد و از تظاهرات ۱۷شهريور ۱۳۵۷ تا ورود امام خميني (ره) به ايران همه جا به عنوان جلو دار و هدايت كننده تظاهرات و تشكل هاي دانشجوئي حضور داشت.
وي بعد از پيروزي انقلاب با تشكيل جهاد سازندگي براي خدمت به مردم راهي غرب كشور شد امٌا به دنبال تلاش هاي دولت موقت و اعتراض اقشار مختلف مردم به تهران آمد و با جمعي از دانشجويان پيرو خط امام در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سفارت آمريكا را به عنوان لانه جاسوسي تسخير كرد.
شهيد وزوايي با توجه به اينكه تسلط كافي به زبان انگليسي داشت؛ سخنگوي دانشجويان پيرو خط امام شد و اغلب گفت وگوها با رسانه هاي خارجي توسط وي صورت گرفت.
وزوايي با تشكيل سپاه به عضويت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در آمد و مدتي نيز به عنوان فرمانده مخابرات سپاه انجام وظيفه كرد و سپس سرپرستي واحد اطلاعات عمليات به او محول شد.
فرمانده تيپ ۱۰ سيد الشهدا (ع) در طول جنگ با مسئوليت هاي گونان در عمليات هاي متعدد حضور داشت تا اينكه در عمليات بيت المقدس هنگام هدايت نيروهاي تحت امر بر اثر اصابت گلوله به مقام رفيع شهادت نائل شد.

متن زير گفت وگوي منتشر نشده اي از شهيد محسن وزوايي بعد از مرحله دوم عمليات بازي دراز در بيمارستان جبهه هاي غرب است؛

*عاقبت مخابرات چه شد؟
*محسن وزوايي: در بدو ورود به سپاه به مخابرات رفتم و پنج ماه در آنجا بودم، تعدادي افراد بي ضابطه و نالايق در آنجا نفوذ كرده بودند. مي خواستم ضوابط را حاكم كنم. ۹۰ درصد صلاحيت سپاه را نداشتند. به كمك برادران پذيرش نظير فتاحي و نيك نشان از ۱۹۲ نفر با ۱۶۸ نفر تسويه كرديم و تعدادي را به دادستاني فرستاديم كه الان پروندهايش در جريان است و اين كار گرهي از مشكلات سپاه باز كرد.
سپس مسئول گردان ۹ سپاه شدم، در عمليات بازي دراز موقف بوديم. بعد در غرب ماندم و معاون من كه برادر محمدي بود مسئول شد. در غرب مسئول سپاه و عمليات گيلانغرب بودم. در عمليات دوم بازي دراز مجروح شدم و الان اينجا هستم.

*قدرت كار نظامي را نداريد؟
*محسن وزوايي: از جهت جسمي معتقد نيستم، بايد روحيه اش را داشته باشيم و اگر خدا كمك كمك كند داريم.

*الان در اطلاعات مشغول هستيد؟
*محسن وزوايي: بله، در حال آموزش هستيم.

*مراحل پذيرش اطلاعات را گذرانده ايد؟

*محسن وزوايي: مصاحبه شده ام، دوشنبه آينده قرار است نتيجه را بدهند.

*علت مراجعت شما از جبهه فقط زخمي شدن بود؟

*محسن وزوايي: نه، بعد از جراجت هم در جبهه بودم، ولي دلائل ديگري هم بود كه الان زمينه اش نيست.

*اختلاف با حاجي بابا؟

*محسن وزوايي: با خود او نه، اختلاف بر سر اين بود كه او را از لحاظ روحي و توان رزمي مي شناختم و به مسئولان (برادر داوود، محسن و بروجردي) گفتم كه او به عنوان يك مسلمان مي تواند خدمت زيادي بكند، ولي به عنوان مسئول منطقه توان ندارد. در اعتراض به اين جريان بود كه فكر مي كردم نمي توانم كارايي لازم را داشته باشم.

*ايشان شرايط لازم را براي هماهنگي نداشت؟
*محسن وزوايي: به هر حال ديگر مسئوليت را نپذيرفتم، ولي براي من خود “حاجي بابا” مطرح نيست، يك جريان مطرح است كه خود بروجردي پيش آورد.

*نارسايي هاي عمليات مطلع الفجر را مي گوييد؟
**محسن وزوايي: اين مسائل را به عينه ميديدم. در عمليات مطلع الفجر حضور داشتم ولي نه به عنوان مسئول و با توجه به تجربياتي كه داشتم تذكراتي را دادم ولي متأسفانه آن طور كه به راحتي قابل مشاهده بود پيش آمد. در چند عمليات با خود حاجي بابا شركت داشتم و باعث شكست او بود، او را محكوم نمي كنم كه عمد داشته ولي به هر حال پيش آمد.

منبع: سايت بسيج

None found.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید


طراحی سایت
You might also likeclose

وبلاگ سازمان پزشکی قانونی کشور

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟

نام‌نویسی برای این سایت

به وبلاگ داخلی سازمان پزشکی قانونی کشور خوش آمديد.

از طریق فرم‌های روبه‌رو می‌توانید در وبلاگ عضو شوید، و یا اگر پیش‌تر عضو شده بودید، وارد وبلاگ شوید.