1,918 بازدید

کیس ریپورت : تعیین علت فوت و بررسی قصور پزشکی

تاریخ: سه شنبه مورخ ۲۲/۱/۹۱ ازساعت ۸:۱۵ لغایت ۹:۱۵
مکان : سالن کنفرانس حوزه ریاست
ارائه دهنده: آقای دکتر محمد نادر شریفی
مجری : واحد آموزش وپژوهش استان تهران

متوفی  مرد ۵۱ ساله ای بوده که در تاریخ ۸/۴/۹۰ بدلیل خونریزی گوارش بصورت استفراغ خونی در بیمارستان حضرت فاطمه زهرا رباط کریم بستری بوده که هموگلوبین بیمار به ۴/۸ رسیده و برای جبران کم خونی ۴ واحد p/c دریافت نموده است ولی در مورخه ۱۰/۴/۹۰ دچار خونریزی ماسیو شده بطوریکه Hb به ۵/۴ رسیده که با توجه به عدم امکان انجام آندوسکوپی جهت اقدامات بیشتر به بیمارستان طالقانی منتقل شده است . در بدو ورود دچار کونفوزیون بوده و ۶۰/۱۰۰ :BP و تاکیکارد بوده است ۱۰۶=PR و ملتحمه Pale بوده است بیمار در همین روز جهت اندوسکوپی معرفی شده که همزمان جهت  وی خون نیز تزریق میشود و آندوسکوپی انجام میشود که در بررسی ، معده پر از خون بوده است . پس از اتمام آندوسکوپی در اتاق آندوسکوپی بیمار دچار arrest قلبی  تنفسی شده است و متاسفانه علیرغم بیش از یکساعت اقدامات احیاء نامبرده در ساعت ۱۹:۲۰ همان روز (۱۰/۴/۹۰) فوت نموده است.

در کالبد گشایی نکته ای که وجود دارد در ناحیه پیشانی – آهیانه ای در خط وسط خونریزی زیر سخت شامه ای در حدود ۱۰۰ سی سی که بصورت خون تازه غیر ارگانیزه بوده و کونتوزیون نسج مغزی در نواحی قدام پیشانی و قدام لب تمپورال دو طرف مشاهده شد و در ناحیه آهیانه ای ۵۰ سی سی خون تازه بالای سخت شامه بهمراه شکستگی استخوان آهیانه ای مشهود بود بنحویکه دو استخوان از محل سوچور ساژیتال جدا شده بود . در معده زخم کوچک۲*۲ سانتی متری و پر خونی و التهاب مخاطی داشته است.

سوال:

-تعیین علت فوت و بررسی قصور پزشکی

جلسه با حضور اساتید و دستیاران پزشکی قانونی و جناب آقای دکتر کتابچی جراح محترم مغز و اعصاب برگزار گردید . اهم نکات مطروحه بشرح ذیل می باشد.

–        در کالبد گشایی انجام شده لازم است رنگ هماتوم و ارگانیزه بودن یا نبودن خونریزی ساب دورال بررسی و گزارش کالبد گشایی ذکر شود.

–        خونریزی ساب دورال تا ۱۵ روز بعد از تروما ارگانیزه نمی شود.

–        در اینگونه موارد بررسی خونریزی ساب اندکارد از نظر تعیین حجم خونریزی و افت فشارخون ارزشمند است.

–        مطرح گردید که با توجه به هماتمز و افت هموگلوبین بایستی بدون انجام اندوسکوپی بیمار به اطاق عمل منتقل می گردید لیکن با توجه به عدم حضور جراح و متخصص گوارش در جلسه case report و اعلام متخصصین گوارش در جلسه کمیسیون پزشکی مبنی بر داشتن اندیکاسیون آندوسکوپی، لذا بنظر می رسد آندوسکوپی در این بیمار اندیکاسیون داشته است.

–        احتمالاً مکانیسم ضربه منجر به شکستگی ، جمجمه متحرک و برخورد با یک جسم ثابت مثل تصادف یا سقوط روی پیشانی بوده است. اینکه شکستگی در چه زمانی رخ داده است مشخص نیست و ممکن است روزهای قبل در منزل یا خیابان و یا در حین آندوسکوپی در اثر سقوط از تخت اتفاق افتاده باشد.

–        در shearing stress مغز حول محور خودش می چرخد که احتمالا در این  case به همین ترتیب بوده و در اثر ترومای بسیار شدید مغز حول محور خودش چرخیده و خونریزی بین همی اسفرها و کنتوزیون قسمتهای مختلف را داشته است.

–        برخی از اساتید قائل به اعلام خونریزی گوارشی بعنوان علت تامه فوت بودند لیکن برخی از اساتید و جراح محترم مغز و اعصاب معتقد بودند که ترومای جمجمه بسیار شدید بوده و علت مرگ ضربه سر و عوارض ناشی از آن بوده است.

–        علی ایحال علت مرگ در تالار تشریح و کمیسیون پزشکی قانونی خونریزی و آسیب نسج مغزی در اثر برخورد با جسم سخت تعیین گردیده است و ذکر شده مدرک مستندی در خصوص زمان و نحوه حدوث تروما ارائه نگردید و تحقیق در این خصوص بر عهده مقام محترم قضائی قرار گرفت که در صورتیکه تروما در بیمارستان حادث شده قصور رخ داده است. ضمنا اقدامات طبی انجام شده در هر دو بیمارستان مطابق موازین فنی و علمی اعلام گردیده است.
آموزش و پژوهش استان تهران

مطالب مرتبط

پاسخ دهید


طراحی سایت
You might also likeclose

وبلاگ سازمان پزشکی قانونی کشور

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟

نام‌نویسی برای این سایت

به وبلاگ داخلی سازمان پزشکی قانونی کشور خوش آمديد.

از طریق فرم‌های روبه‌رو می‌توانید در وبلاگ عضو شوید، و یا اگر پیش‌تر عضو شده بودید، وارد وبلاگ شوید.