1,655 بازدید

همسر آزاري، آسيب اجتماعي پنهان

چهره آرام و موجهي داشت، نگاهش به پايين بود وهيچ توجهي به هياهوي سالن پذيرش پزشكي قانوني نداشت. روي صندلي در گوشه اي از سالن نشسته و منتظر بود تا نوبتش بشود و به اتاق معاينه برود.
اسمش را كه صدا زدند سريع از جايش بلند شد. بي آنكه به دور و برش نگاه كند با عجله به اتاق پزشك رفت. همين كه وارد اتاق شد، آهي كشيد و شروع به صحبت كرد. گويي جايي امن و گوشي شنوا براي بيان دردهايش پيدا كرده‌بود. پزشك راهنماييش كرد كه بنشيند.
« به خدا قسمتان مي دهم كمكم كنيد. از اين زندگي خسته شده‌ام، از صبح تا شب دلهره و نگراني. تمام بدنم سياه و كبود است. هيچ جاي سالمي ندارم و … گريه امانش نداد. با دست هايش چهر اش را پوشاند و تنها تكان شانه هايش بود كه ديده مي شد.
چند دقيقه بعد در پاسخ به سوال پزشك ادامه داد: 17سالمه، ‌يك سالي مي شه كه ازدواج كردم.  اشتباهي كه تمام زندگيم را نابود كرد. خانواده ام با ازدواج ما مخالف بودند. پدر و مادرم او را شريك مناسبي براي زندگيم نمي دانستند اما من به او علاقه داشتم و به همين خاطر  با وجود مخالفت هاي خانواده‌ام با او ازدواج كردم و امروز نه روي برگشت به خانه پدرم رودارم و نه جرات ماندن در خانه شوهرم.
زن جوان كه به شدت مورد ضرب و جرح همسرش قرار گرفته بود توسط پزشك مركز معاينه شد تا نتيجه مطابق مشاهدات پزشك قانوني به دادگاه ارائه شود.
وقتي مي خواست از اتاق معاينه خارج شود با نگاهي ملتمسانه پرسيد: حق را به من مي دهند؟
پزشك لبخندي زد و گفت: نتيجه معاينه را براي قاضي نوشته‌ام. دادگاه راي نهايي را صادر مي كند. نگران نباش.
از خانم دكتر پرسيدم: دلايل همسر آزاري چيه و آيا مراجعات ديگري هم به اين دليل داريد؟
خانم دكتر گفت: همسر آزاري از جمله آسيب هاي اجتماعي است كه معمولاً در محيط بسته خانه شكل مي گيرد و سبب عدم اطمينان و از هم گسيختگي كانون خانواده‌ها مي شود. خشونت فيزيكي و بدني، مانند صدمه زدن به وسايل منزل و ضرب و شتم همسر، خشونت رواني و كلا‌مي‌ مانند تحقير شخصيت، چهره و يا شرايط جسماني زن، ابراز تنفر نسبت به بستگان وي و همچنين خشونت اجتماعي مانند ممنوعيت ارتباط با بستگان حتي به صورت تلفني، خشونت اقتصادي مانند نپرداختن خرجي و در نهايت صدمات و آزارهاي جنسي از طريق تحميل نسبت به همسر از جمله مصاديق همسر آزاري است كه در اكثر قريب به اتفاق موارد زنان قربانيان اصلي اين خشونت ها هستند.
عوامل بسياري در ايجاد پديده همسر آزاري موثرند كه شايد مهم‌ترين آن نداشتن آگاهي و ازدواج‌هاي كوركورانه است. ازدواج‌هايي كه نه به شيوه سنتي و صحيح بلكه به شكلي نادرست و بدون شناخت دقيق طرفين از يكديگر انجام مي شود كه نتايج غيرقابل جبراني را به دنبال دارد. علاوه بر اين مواردي همچون اعتياد و الكليسم و يا نوع جامعه پذيري افراد، نحوه پرورش وي، فقر فرهنگي و مسايل اقتصادي نيز در وقوع پديده همسرآزاري نقش زيادي دارند. از سويي از آنجا كه در چنين مواردي اغلب زنان به خاطر شرم و حيا و تلا‌ش براي جلوگيري از گسيختگي خانواده، از بيان آزارها سرباز مي زنند اين خشونت ها سربسته باقي مانده و به طور غيرمستقيم بنياد خانواده ها را متلاشي مي كند.
هرچند آمار و اطلاعات دقيقي از اين آسيب اجتماعي در دست نيست اما روزانه شاهد مراجعه تعدادي افراد آزار ديده از جانب همسرانشان به مراكز پزشكي قانوني هستيم كه خواستار رسيدگي به اين مشكل، برخورد قانوني با همسران خاطي و متنبه ساختن آن ها و حتي جدايي از همسرشان هستند.
البته در سال هاي اخير در كشور ما معضل همسر آزاري بيشتر مورد توجه مسوولان و كارشناسان قرار گرفته است و راهكارهايي براي رفع اين مشكل ارايه مي شود كه از آن جمله آموزش‌هاي قبل از ازدواج و آگاهي زوجين از مسووليت‌هاي خود است.
پرسيدم: شما براي مراجعيني از اين دست چه خدماتي ارائه مي كنيد؟
خانم دكتر جواب داد: ما بر اساس شكايات مراجعه كننده و استعلام مرجع قضايي اقدام به معاينه پزشكي مي كنيم. معاينه ضايعات بر اساس اصول پزشكي قانوني انجام و در صورت نياز با پزشكان متخصص و مراكز تشخيصي و پزشكي معتمد مشاوره مي شود و نتيجه اين اقدامات پس از بررسي و جمع بندي جهت اطلاع مقام محترم قضايي و صدور حكم مقتضي در اختيار دادگاه قرار مي گيرد.
None found.

مطالب مرتبط

4 نظر

  • با سلام، متاسفانه خيلي قلم خوبي ندارم با اين حساب ‌چطور مي شه خاطرات اين چنيني و تجربيات رو در اختيار شما قرار بدم؟

    • شکست نفسی نفرمایید، بی صبرانه منتظر مطالب شما هستیم.

      • همکار گرامی، با تشکر از توجه شما، این امکان وجود دارد تا اصل خاطره خود را ارسال فرمایید تا بعد به شکلی که در دو مطلب این بخش مشاهده نمودید، توسط همکاران بازنویسی و با نام شما منتشر شود.بدین ترتیب امکان بهره مندی سایرین را از تجارب خود فراهم می آورید. منتظر دریافت تجربیات ذی قیمت شما هستیم.

  • سلام
    خیر، وبلاگ این همکار گرامی، بدون ذکر نام در حال فعالیت است و صرفا به عنوان یک صفحه پیشنهادی معرفی شده است.

پاسخ دهید


طراحی سایت
You might also likeclose

وبلاگ سازمان پزشکی قانونی کشور

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟

نام‌نویسی برای این سایت

به وبلاگ داخلی سازمان پزشکی قانونی کشور خوش آمديد.

از طریق فرم‌های روبه‌رو می‌توانید در وبلاگ عضو شوید، و یا اگر پیش‌تر عضو شده بودید، وارد وبلاگ شوید.