2,093 بازدید

همسر آزاری، آسیب اجتماعی پنهان

چهره آرام و موجهی داشت، نگاهش به پایین بود وهیچ توجهی به هیاهوی سالن پذیرش پزشکی قانونی نداشت. روی صندلی در گوشه ای از سالن نشسته و منتظر بود تا نوبتش بشود و به اتاق معاینه برود.
اسمش را که صدا زدند سریع از جایش بلند شد. بی آنکه به دور و برش نگاه کند با عجله به اتاق پزشک رفت. همین که وارد اتاق شد، آهی کشید و شروع به صحبت کرد. گویی جایی امن و گوشی شنوا برای بیان دردهایش پیدا کرده‌بود. پزشک راهنماییش کرد که بنشیند.
« به خدا قسمتان می دهم کمکم کنید. از این زندگی خسته شده‌ام، از صبح تا شب دلهره و نگرانی. تمام بدنم سیاه و کبود است. هیچ جای سالمی ندارم و … گریه امانش نداد. با دست هایش چهر اش را پوشاند و تنها تکان شانه هایش بود که دیده می شد.
چند دقیقه بعد در پاسخ به سوال پزشک ادامه داد: ۱۷سالمه، ‌یک سالی می شه که ازدواج کردم.  اشتباهی که تمام زندگیم را نابود کرد. خانواده ام با ازدواج ما مخالف بودند. پدر و مادرم او را شریک مناسبی برای زندگیم نمی دانستند اما من به او علاقه داشتم و به همین خاطر  با وجود مخالفت های خانواده‌ام با او ازدواج کردم و امروز نه روی برگشت به خانه پدرم رودارم و نه جرات ماندن در خانه شوهرم.
زن جوان که به شدت مورد ضرب و جرح همسرش قرار گرفته بود توسط پزشک مرکز معاینه شد تا نتیجه مطابق مشاهدات پزشک قانونی به دادگاه ارائه شود.
وقتی می خواست از اتاق معاینه خارج شود با نگاهی ملتمسانه پرسید: حق را به من می دهند؟
پزشک لبخندی زد و گفت: نتیجه معاینه را برای قاضی نوشته‌ام. دادگاه رای نهایی را صادر می کند. نگران نباش.
از خانم دکتر پرسیدم: دلایل همسر آزاری چیه و آیا مراجعات دیگری هم به این دلیل دارید؟
خانم دکتر گفت: همسر آزاری از جمله آسیب های اجتماعی است که معمولاً در محیط بسته خانه شکل می گیرد و سبب عدم اطمینان و از هم گسیختگی کانون خانواده‌ها می شود. خشونت فیزیکی و بدنی، مانند صدمه زدن به وسایل منزل و ضرب و شتم همسر، خشونت روانی و کلا‌می‌ مانند تحقیر شخصیت، چهره و یا شرایط جسمانی زن، ابراز تنفر نسبت به بستگان وی و همچنین خشونت اجتماعی مانند ممنوعیت ارتباط با بستگان حتی به صورت تلفنی، خشونت اقتصادی مانند نپرداختن خرجی و در نهایت صدمات و آزارهای جنسی از طریق تحمیل نسبت به همسر از جمله مصادیق همسر آزاری است که در اکثر قریب به اتفاق موارد زنان قربانیان اصلی این خشونت ها هستند.
عوامل بسیاری در ایجاد پدیده همسر آزاری موثرند که شاید مهم‌ترین آن نداشتن آگاهی و ازدواج‌های کورکورانه است. ازدواج‌هایی که نه به شیوه سنتی و صحیح بلکه به شکلی نادرست و بدون شناخت دقیق طرفین از یکدیگر انجام می شود که نتایج غیرقابل جبرانی را به دنبال دارد. علاوه بر این مواردی همچون اعتیاد و الکلیسم و یا نوع جامعه پذیری افراد، نحوه پرورش وی، فقر فرهنگی و مسایل اقتصادی نیز در وقوع پدیده همسرآزاری نقش زیادی دارند. از سویی از آنجا که در چنین مواردی اغلب زنان به خاطر شرم و حیا و تلا‌ش برای جلوگیری از گسیختگی خانواده، از بیان آزارها سرباز می زنند این خشونت ها سربسته باقی مانده و به طور غیرمستقیم بنیاد خانواده ها را متلاشی می کند.
هرچند آمار و اطلاعات دقیقی از این آسیب اجتماعی در دست نیست اما روزانه شاهد مراجعه تعدادی افراد آزار دیده از جانب همسرانشان به مراکز پزشکی قانونی هستیم که خواستار رسیدگی به این مشکل، برخورد قانونی با همسران خاطی و متنبه ساختن آن ها و حتی جدایی از همسرشان هستند.
البته در سال های اخیر در کشور ما معضل همسر آزاری بیشتر مورد توجه مسوولان و کارشناسان قرار گرفته است و راهکارهایی برای رفع این مشکل ارایه می شود که از آن جمله آموزش‌های قبل از ازدواج و آگاهی زوجین از مسوولیت‌های خود است.
پرسیدم: شما برای مراجعینی از این دست چه خدماتی ارائه می کنید؟
خانم دکتر جواب داد: ما بر اساس شکایات مراجعه کننده و استعلام مرجع قضایی اقدام به معاینه پزشکی می کنیم. معاینه ضایعات بر اساس اصول پزشکی قانونی انجام و در صورت نیاز با پزشکان متخصص و مراکز تشخیصی و پزشکی معتمد مشاوره می شود و نتیجه این اقدامات پس از بررسی و جمع بندی جهت اطلاع مقام محترم قضایی و صدور حکم مقتضی در اختیار دادگاه قرار می گیرد.
None found.

مطالب مرتبط

۴ نظر

  • با سلام، متاسفانه خیلی قلم خوبی ندارم با این حساب ‌چطور می شه خاطرات این چنینی و تجربیات رو در اختیار شما قرار بدم؟

    • شکست نفسی نفرمایید، بی صبرانه منتظر مطالب شما هستیم.

      • همکار گرامی، با تشکر از توجه شما، این امکان وجود دارد تا اصل خاطره خود را ارسال فرمایید تا بعد به شکلی که در دو مطلب این بخش مشاهده نمودید، توسط همکاران بازنویسی و با نام شما منتشر شود.بدین ترتیب امکان بهره مندی سایرین را از تجارب خود فراهم می آورید. منتظر دریافت تجربیات ذی قیمت شما هستیم.

  • سلام
    خیر، وبلاگ این همکار گرامی، بدون ذکر نام در حال فعالیت است و صرفا به عنوان یک صفحه پیشنهادی معرفی شده است.

پاسخ دهید


طراحی سایت
You might also likeclose

وبلاگ سازمان پزشکی قانونی کشور

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟

نام‌نویسی برای این سایت

به وبلاگ داخلی سازمان پزشکی قانونی کشور خوش آمديد.

از طریق فرم‌های روبه‌رو می‌توانید در وبلاگ عضو شوید، و یا اگر پیش‌تر عضو شده بودید، وارد وبلاگ شوید.